To najlepsze mięsne roladki, jakie kiedykolwiek jadłam. Teściowa w końcu podała mi przepis
Zrazy zazwyczaj przygotowuje się z wołowiny. Ale nie u mojej teściowej. Uważa ona, że to mięso nadaje się przede wszystkim na tatara lub krwiste steki i nie zanosi się, by prędko zmieniła zdanie. Soczyste mięsne roladki, które u niej jadałam, przygotowywane były zawsze z karkówki. To mięso ma odpowiednią ilość tłuszczu i nie wymaga marynowania, by stało się bardziej miękkie. Formowanie zrazów jest zatem proste i przyjemne.
Jak zrobić zrazy teściowej?
Wykonanie pysznych roladek wieprzowych nie jest skomplikowane, ale wymaga pewnej zręczności. W niezbyt grubych plastrach mięsa teściowa zamyka dwa produkty – ogórka kiszonego i kiełbasę wiejską. Mówiła, że jeszcze kiedyś dodawała ser, ale z czasem z niego zrezygnowała, by danie nie było aż tak ciężkie.
Uformowane zrazy mama męża krótko obsmaża i dusi do miękkości z wodą. Później z płynu, który ma w garnku, robi pyszny sos, którym polewa gotową potrawę. Nic się zatem nie marnuje, a smakuje wręcz obłędnie. Namówiłam już, żeby spróbować?
Przepis: Zrazy wieprzowe z kiełbasą i ogórkiem
Pyszne zrazy teściowej z ogórkiem kiszonym i kiełbasą wiejską idealne na obiad dla całej rodziny.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 45 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 459 w każdej porcji
Składniki
Na zrazy:
- 800 g karkówki
- 3 ogórki kiszone
- 150 g kiełbasy wiejskiej
- 3 łyżki musztardy stołowej
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- pieprz
- sól
Na sos:
- 1 większa cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka majeranku
- ¾ łyżeczki słodkiej papryki
- 1 łyżka mąki pszennej
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- pieprz
- sól
- 500 ml wody
Sposób przygotowania
- Uszykowanie mięsaKarkówkę pokrój w plastry o grubości 1 cm. Każdy z nich rozbij tłuczkiem, oprósz solą i pieprzem. Z jednej strony posmaruj musztardą. Odstaw na 30 minut w chłodne miejsce.
- Formowanie roladek wieprzowychKiszone ogórki osusz z zalewy i pokrój w słupki. Z kiełbasy przygotuj podobne kawałki, tnąc ja wzdłuż i na ćwiartki. Na każdym z płatów mięsa ułóż po jednej sztuce każdego z przegotowanych dodatków. Zawiń w rulon i zabezpiecz wykałaczkami.
- Robienie zrazówNa dnie dużego garnka rozgrzej olej rzepakowy. Obsmaż zrazy ze wszystkich stron. Wrzuć pokrojoną w piórka cebulę i smaż, aż się zeszkli. Wtedy dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Po chwili wlej wodę, wrzuć przyprawy w kawałku i wsyp majeranek oraz słodką paprykę. Duś wszystko na małym ogniu do 40 minut.
- Wykonanie sosuGdy mięso będzie miękkie, wyjmij liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Mąkę rozrób z 2 łyżkami chodnej wody i 2 łyżkami wody z garnka. Wlej mieszankę do potrawy i dokładnie wymieszaj. Na koniec dopraw danie solą i pieprzem do smaku.
Jak podawać roladki wieprzowe?
Zrazy teściowej najbardziej smakują mi z pieczonymi ziemniaczkami i warzywami gotowanymi na parze. Często też podaję do nich świeże pomidory z cebulką. Jeśli jednak masz ochotę na coś bardziej tradycyjnego, postaw na kaszę i surówkę. Smaczna będzie np. gryczana czy pęczak wraz z surówką Colesław lub mizerią. Teściowa często serwowała swoje roladki wieprzowe niczym śląski obiad, czyli z modrą kapustą i kluskami z dziurką. Opcji jest sporo, więc kieruj się swoim gustem i korzystaj z tego, co akurat masz pod ręką.
Inne warianty zrazów wieprzowych
W mięsie wieprzowym można zamknąć jeszcze inne składniki. Poza ogórkiem kiszonym dobra będzie papryka – zarówno ta świeża, jak i konserwowa. Niektórzy decydują się też na zawijanie marchewki czy cebuli. Słyszałam także o wersji z boczkiem. Tłuściutki produkt wykorzystywany był dwojako – jako zewnętrzne „spoiwo” roladki wieprzowej albo jako element zamknięty w środku. Eksperymentuj, a zrazy nigdy ci się nie znudzą.